Recenzja książki „jQuery. Poradnik programisty” – Włodzimierz Gajda

Recenzja jQuery. Poradnik programisty. Włodzimierz GajdajQuery, biblioteka JavaScript, na dobre zagościła na nowoczesnych stronach i serwisach www. Upraszcza wiele czynności, które sprawiają, że nasza strona staje się interaktywna. Jest to coraz częściej stawiany wymóg nowoczesnego serwisu. Znajomość jQuery coraz powszechniej wymieniana jest wśród podstawowych wymagań w ogłoszeniach o pracę na stanowisku webdevelopera. Niestety, do niedawna w polskiej literaturze brakowało jakiejkolwiek pozycji na ten temat. Sprawy jednak zmierzają w dobrym kierunku.

„jQuery. Poradnik programisty” Włodzimierza Gajdy, to pierwsza książka opisująca jQuery polskiego autora. Mam przyjemność przedstawić recenzję i moją subiektywną ocenę tej pozycji. Należy nadmienić, że do tej pory w języku polskim dostępna była od niedawna (lipiec 2010) „jQuery 1.3. Wprowadzenie” autorów: Jonathan Chaffer, Karl Swedberg, John Resig.

Co znajdziemy w książce?

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej przedstawione zostały absolutne podstawy dotyczące biblioteki jQuery w wersji 1.4 takie jak obsługa zdarzeń, modyfikowanie wyglądu i treści elementów strony, działania na drzewie DOM. Jest również opisana obsługa Ajaxa za pomocą jQuery, która jest dużo wygodniejsza niż tradycyjne działanie na obiekcje XMLHttpRequest. Na końcu pierwszej części autor opisuje kilka „bajerów” charakterystycznych dla jQuery. Chodzi oczywiście o różnego rodzaju animacje, które uatrakcyjnią wygląd serwisu. Po przeczytaniu tej części czytelnik powinien być w stanie samodzielnie wykonać proste elementy na swoją stronę www, tj. rozwijane menu, animowane przyciski czy asynchronicznie pobierane dane.

W drugiej części poszerzana jest wiedza dotycząca poznanych elementów. Opisane kilka dodatkowych, rzadziej używanych funkcji. W części trzeciej zapoznajemy się z procesem tworzenia wtyczek do jQuery. Poruszony jest również problem minimalizacji rozmiarów plików zawierających skrypty JavaScript za pomocą narzędzia YUI Compressor.

Do książki dołączona jest również płyta CD. Znajdują się na niej kody wykorzystywane w książce, ilustracje w pełnej rozdzielczości, linki i oczywiście sama biblioteka jQuery w wersji 1.4.

I jak to wyszło?

Poziom zaawansowania materiału nie jest zbyt wysoki. Trzeba przyznać, że są tu opisane podstawy pracy z biblioteką jQuery. Książka równie dobrze mogłaby zawierać w tytule frazę „wstęp do programowania”. Muszę jednak przyznać, że jest to wstęp bardzo dobrze napisany. Przykłady są proste i nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów z ich zrozumieniem.

Więc dla kogo ta książka?

Książka idealnie nadaje się dla osób zupełnie nie znających biblioteki jQuery. Powiem więcej, szybko połapią się w niej osoby, które do tej pory nie miały styczności z JavaScript’em. Znający podstawy mogą co najwyżej uzupełnić (nieznacznie) lub usystematyzować swoją wiedzą. Na pewno jednak sprawi, że wszyscy, którzy do tej pory wystrzegali się JavaScript’u, popatrzą nań przychylnym okiem i szybko znajdą zastosowanie podanych przykładów na swoich stronach. A warto, bo wygląda na to, że rozwój www, coraz pewniejszym krokiem, zmierza właśnie w tym kierunku.

Zostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.